DARMOWA DOSTAWA OD 499 PLN
Autor: feerie.pl

Lunula - symbol kobiecej siły

Symbol lunuli, zwany również "półksiężycem" lub "półksiężycem z gwiazdą", to popularny motyw występujący w biżuterii i sztuce. Ten charakterystyczny symbol składa się z półksiężyca lub dwóch półkoli ułożonych obok siebie, zwykle z małą gwiazdą wewnątrz. Jest to motyw, który jest ściśle związany z historią, religią i kulturą wielu narodów i ludów na całym świecie.

W starożytności półksiężyc był symbolem bogini księżyca i miał silne związki z kultami żeńskimi. W mitologii greckiej i rzymskiej, Artemida i Diana, boginie łowów i księżyca, były często przedstawiane z półksiężycem na głowie lub u stóp. Podobnie w kulturze islamskiej półksiężyc jest symbolem ręki Fatimy, córki proroka Mahometa i symbolizuje jej potęgę i mądrość.

W chrześcijaństwie półksiężyc był często kojarzony z Najświętszą Marią Panną, a także z jednym z jej atrybutów - księżycem pod jej stopami. Często pojawia się jako element wizerunku Maryi, zwłaszcza w ikonach bizantyjskich i freskach.

W świecie antycznym półksiężyc był także używany jako symbol czasu, cyklu życia i odrodzenia. W astrologii półksiężyc reprezentuje fazę księżyca i jest związany z intuicją, wrażliwością i intelektem.

Współcześnie półksiężyc ma wiele znaczeń, w zależności od kultury i interpretacji. W kulturze zachodniej może symbolizować kobiecość, misterium, delikatność i romantyzm. Może być również kojarzony z kultem natury, ze względu na swoje podobieństwo do kształtu rogów lub liści.

W naszyjnikach półksiężyc często jest używany jako element ozdobny, który dodaje klasy i elegancji. Może być wykonany z różnych materiałów, takich jak złoto, srebro, platyna, kamienie szlachetne, perełki, kryształy, a nawet tworzywa sztuczne. Może mieć prosty, minimalistyczny styl lub bardziej złożoną, ozdobną formę.

W niektórych kulturach półksiężyc jest także używany jako talizman lub amulet, który ma chronić przed złem, przyciągać szczęście i poprawiać intuicję.

Podsumowując, symbol lunuli, czyli półksiężyca, ma długą historię i symboliczne znaczenie w wielu kulturach. Może być kojarzony z boginiami, intuicją, fazami księżyca, kobiecością, romantyzmem i naturą.

W kolekcji MOON zawarliśmy wiele odmian lunuli od prostych form z półksiężycem Złoty Naszyjnik Księżyc Kamień Księżycowy MOON do bardziej złożonych zdobionych naturalnym szlifowanym kamieniem księżycowym Złoty Naszyjnik Talizman MOON

Wróć do listy
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl